پرپشت کردن مو سر

تمام افراد در طول روز، هنگام شانه زدن و یا شست و شو مقداری از موی خود را از دست می دهند. اما موضوع آزار دهنده ای که افراد را به سمت بهترین آموزشگاه آرایشگری مردانه در تهران یا مراکز پزشکی می کشاند، پرپشت کردن مو و درمان عدم هماهنگی رویش مجدد مو یا ریزش مو است.

پرپشت کردن مو

بعضی افراد به دلایل عدم مراقبت های صحیح از موی سر یا دلایل ارثی دچار توقف رشد مو و ریزش مو می شوند. اما راه حل چیست؟ در ادامه راه های پرپشت کردن مو را بررسی خواهیم کرد.

نگهداری مو

قدم اول برای پرپشت کردن مو نگهداری و مراقبت صحیح از مو است. مراقبت های صحیح از مو شامل مراحل شست و شو، شانه زدن، خشک کردن و استفاده صحیح از مواد ویتامینی مانند ماسک مو، روغن، تغذیه و ورزش را شامل می شود.

شست و شو صحیح مو

مهم است که بدانید نوع پوست سر شما و جنس مو شما جزو کدام دسته است. زیراکه انتخاب صحیح شامپو مناسب نوع پوست و موی سر شما کمک بسیاری به درمان ریزش مو و رشد بهتر آن خواهد کرد. موها از نظر جنس به دسته های نازک و غیر نازک، آسیب دیده خشک، شکننده و پوست سر نیز به دسته های خشک، چرب و معمولی تقسیم بندی می شود.

چنانچه که نمی توانید جنس موی خود را تشخیص دهید می توانید از یک متخصص پوست و مو یا یک آرایشگر ماهر مشورت بگیرید. همچنین شست و شوی زیاد مو پوست سر را خشک می کند پس سعی کنید که حداقل یک روز در میان موهای خود را بشویید. از آب ولرم برای شست و شو استفاده کنید زیرا که آب گرم به مو و پوست سر آسیب می زند.

شست و شو صحیح مو

شست و شو مو

شانه زدن

شاید از خواند این متن تعجب کنید که نوع شانه و نحوه شانه زدن شما تاثیر مستقیمی در ریزش و همچنین رویش مجدد و پرپشت کردن مو دارد اما این حقیقت توسط محققان ثابت شده است. طی تحقیقات انجام شده و بررسی متخصصان به این نتیجه رسیدن که بهترین نوع از شانه، شانه های چوبی هستند زیرا که در هنگام شانه زدن موها موجب الکتریسته نمی شوند.

همچنین خوب است که بدانید شانه های چوبی سبب ایجاد موخوره در موها و خشک شدن مو نمی شود. افزایش خون رسانی در پوست سر برای رویش مجدد موهای ریخته شده امری  لازم است. پس تاکید میکنیم که روزانه دو بار موهای خود را از پایین به بالا و بالعکس شانه کنید.

شانه زدن صحیح مو

شانه زدن صحیح

خشک کردن

همگی از ضرر رساندن حرارت به موها آگاه هستید پس بهتر است که به جای سشوار کردن موها با باد گرم از باد سرد و با فاصله استفاده کنید البته بهتر است که از سشوار کمتر استفاده کنید و اجازه بدهید که موها به طور طبیعی خشک شوند. برای خشک کردن موها از حوله های باکیفیت و پنبه ای استفاده کنید. در زمان خشک کردن با حوله، موها را نکشید.

ماسک مو

علت ریزش مو خود را شناسایی کنید.  برای رفع مشکل ریزش مو می توانید از ماسک های مرتبط به آن بهره بگیرید زیرا که ماسک مو  می تواند مکمل درمانی خوبی برای رشد مو و پرپشت کردن مو باشد. شما می توانید به جای خرید ماسک های شیمیایی از ماسک های خانگی و گیاهی استفاده کنید.

تغذیه

موها نیز برای رشد مانند سایر سلول های دیگر بدن نیاز به انرژی و سوخت دارند که راه اصلی رساندن سوخت به مو تغذیه است. مو سر از کراتین تشکیل شده است و منبع تغذیه این کراتین، پروتئین است. اگر در رژیم غذایی روزانه شما مقدار کافی پروتئین نگنجانید موهای خود را از دست داده و تار موهایتان نازک تر می شود. همچنین از ویتامین های گروه B و C غافل نشوید. روی و آهن را نیز در برنامه غذایی خود بگنجانید.

روغن درمانی

تا به حال به موهای هندی های دقت کرده اید. تقریبا تمام افرادی که در هند ساکن هستند دارای موهای پرپشت و سالم هستند. علاوه بر روش و سبک زندگی استفاده از روغن در هند بسیار مرسوم است. آنها آداب و سنت هایی خاصی برای استفاده از روغن ها دارند. اما روغن های مختلف به دلیل خاصیت های درمانگری آنها تاثیر زیادی بر پشت کردن و رویش مجدد مو دارند. روغن هایی نظیر دانه انار، نارگیل، آرگان و زیتون جزو بهترین روغن های درمانی و مغذی مو هستند که استفاده از آنها به شدت توصیه می شود.

روغن درمانی مو سر

روغن درمانی مو

ورزش و دوری از استرس

استرس و اضطراب فاکتور موثری در ریزش مو و نازک شدن تار مو است. برای پرپشت کردن مو ورزشهایی نظیر مدیتیشن و یوگا انجام دهید و از استرس دوری کنید. متخصصین پوست و مو توصیه می‌کنند هفته‌ای ۳ مرتبه، روزانه ۳۰ دقیقه حرکات ورزشی مفید مثل پیاده‌روی یا یوگا ساده انجام دهید تا خودتان به خوبی شاهد تاثیرات مثبت آن بر روی زیبایی ظاهری و باطنی بدنتان باشید.

مقالات آموزش آرایشگریمقالات پوست مو و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =