ریزش مو در مردان

بررسی علت ریزش مو

ریزش مو (آلوپسی) فقط می تواند روی پوست سر یا تمام بدن شما تأثیر بگذارد و می تواند موقت یا دائمی باشد. این می تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا از پیری باشد. هر کسی می تواند موهای خود را از دست بدهد، اما ریزش مو در مردان شایع تر است. طاسی به طور معمول به ریزش بیش از حد مو از پوست سر شما اشاره دارد.

ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع ترین علت طاسی است. بعضی ها به درمان آن میپردازند و بعضی دیگر با تغییر در ظاهر آن را می پوشانند. مثل استفاده از کلاه گیس، اسپری های حاوی خرده مو، آرایش یا کلاه که در ظاهر رفع عیب میشود. ولی با این حال هم برخی تمایل به رفع اساسی و روش های درمانی برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو یا بازگرداندن رشد انتخاب می کنند.

قبل از ادامه پروسه درمان ریزش مو، در مورد علت ریزش مو و گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنید. همچنین می توانید به آموزشگاه آرایشگری مردانه مراجعه کنید و با گذراندن دوره های آموزشی راهکار های جلوگیری از ریزش مو را فرا بگیرید.

بررسی علت ریزش مو

علائم ریزش مو

ریزش مو بستگی به علت آن دارد. این بیماری می تواند ناگهان یا به تدریج روی دهد و فقط روی پوست سر یا تمام بدن شما تأثیر بگذارد.

علائم و نشانه های ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نازک شدن تدریجی بالای سر

این رایج ترین نوع ریزش مو است و با افزایش سن افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. در مردان، موها اغلب در خط مو روی پیشانی شروع به ریزش می کنند. خانمها بطور معمول قسمت وسیعی را در موهای خود دارند. الگوی ریزش مو به طور فزاینده ای در زنان مسن تر، خط موی روبرو (آلوپسی فیبروز فرونتال) است.

 • نقاط طاس مدور یا لکه دار

بعضی افراد به صورت مدور یا لکه دار در سر ایرو یا ریش خود دچار طاسی می شوند. قبل از این اتفاق ممکن است پوست شما دچار خارش یا درد شود. اغلب زیر نظر پزشک و با درمان رفع میشود.

 • شل شدن ناگهانی مو

شوک جسمی یا عاطفی می تواند باعث شل شدن موها شود. تعداد انگشت شماری از موها ممکن است هنگام شانه زدن و شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم بیرون بیایند. این نوع ریزش مو معمولاً باعث ریزش مو کلی می شود اما موقتی است.

 • ریزش کامل بدن

برخی شرایط و درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی سرطان می تواند باعث ریزش مو در بدن شود. موها در این حالت خاص رشدشان به عقب برمی گردد.

 • تکه های پوسته پوسته که روی پوست سر پخش می شود

این نشانه درمافیتوز است که ممکن است با موهای شکسته ، قرمزی ، تورم و در بعضی مواقع بلغم همراه باشد. درماتوفیتوز، کچلی یا قارچ پوستی یک بیماری شایع پوستی در سگ و گربه و انسان است که به وسیله قارچ‌ هایی به نام درماتوفیت به وجود می‌ آیند. این بیماری در جاهایی که سطح بهداشت پایین است بیشتر رخ می دهد.

 • ریزش مو معمول روزانه

مردم معمولاً روزانه 50 تا 100 مو از دست می دهند. این معمولاً مهم نیست، زیرا موهای جدید در همان زمان رشد می کنند. ریزش مو هنگامی اتفاق می افتد که موهای جدید جایگزین موهای قدیمی می شوند. این موهایی که میریزند، مرده هستند. به طور کلی تا زمانی که 25 درصد تراکم موها کم نشود، فرد معمولا ناراحتی از کم شدن موهایش ندارد.

علائم ریزش مو

ریزش مو در مردان

وراثت

شایعترین علت ریزش مو در مردان حالت ارثی است که با افزایش سن اتفاق می افتد. به این حالت آلوپسی آندروژنی، طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زن گفته می شود. این بیماری معمولاً به تدریج و در الگوهای قابل پیش بینی اتفاق می افتد، خط مویی که به عقب میرود و لکه های طاس در مردان و نازک شدن مو در طول تاج پوست سر در خانم ها را در پی دارد.

زنان بر عکس مردان دچار عقب رفتگی خط مو نمی شوند، در عوض فرقشان بازتر و موها شان به وضوح نازکتر می شود.

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی

انواع شرایط می تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقت از جمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید شود.

داروها و مکمل ها

ریزش مو می تواند یک عارضه جانبی برخی از داروهای خاص مانند داروهایی باشد که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می شود.

داروهای مکملی که دارای ویتامین آ زیاد باشد نیز از دلایل ریزش مو می باشد. این مشکل قابل حل است و با قطع مصرف آن ریزش مو قطع میشود.

پرتودرمانی به سر

ممکن است موها مانند گذشته رشد نکنند. رادیوتراپی می تواند به خاطر آسیب وارد کردن به سلول هایی که رشد بالایی دارند مانند سلول های موجود در ریشه مو، باعث ریزش مو شود. ریزش مو ناشی از رادیوتراپی فقط در ناحیه ای از بدن که در حال درمان است اتفاق می‌افتد. این ریزش مو با ریزش مو بر اثر شیمی درمانی تفاوت دارد.

یک اتفاق بسیار استرس زا

بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش عمومی مو می شوند. این نوع ریزش مو موقتی است. استرس میتواند فولیکول مو را وارد فاز استراحت کند و چرخه رشد مو ممکن است متوقف طولانی شدن آن به ریزش موی شدید منتهی میشود. پزشکان ریزش مو در اثر مصرف دارو و یا فشار و استرس را کاملا تشخیص می دهد.

مدل های مو و درمان

مدل موهایی که بیش از حد موهای شما را محکم می کنند، می توانند باعث ایجاد نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی شوند. اگر جای زخم رخ دهد، ریزش مو می تواند دائمی باشد. محکم کشیدن مو می‌تواند شامل کارهایی مانند بافت مو، اکستنشن و شینیون محکم مو باشد. این ریزش موها که ناشی از مدل موی نامناسب است، قابل درمان و پیشگیری است.

ریزش مو در مردان

علل خطر ریزش مو

 • سابقه خانوادگی از سمت پدر یا مادر
 • سن
 • کاهش وزن زیاد
 • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و لوپوس
 • استرس
 • تغذیه ضعیف و نا مناسب

جلوگیری از ریزش مو

با موهای خود به ملایمت رفتار کنید. کشش به موهایتان وارد نکنید و حرارت زیاد به موهایتان وارد نکنید مثل سشوار و اتو مو.

در مورد داروها و مکمل های مصرفی که ممکن است باعث ریزش مو شود، از پزشک خود بپرسید.

از موهای خود را در برابر نور خورشید و منابع دیگر نور ماوراء بنفش محافظت کنید.

مقالات پوست مو و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =