دلایل ریزش مو و راه های جلوگیری از آن

مو یکی از نقاط بدن است که نقش بسزایی در چهره انسان و زیبایی ظاهری فردی دارد. گاهی اوقات به دلایل مختلفی انسان شاهد ریزش مو خود خواهد بود و بهتر است زمانی به فکر جلوگیری از این ریزش بیافتیم که هنوز ریزش گسترده و کامل اتفاق نیافتاده است. در ادامه به این دلایل و ارائه روش هایی علمی برای کاهش ریزش مو خواهیم پرداخت.

دلایل بسیاری برای ریزش مو وجود دارند

1 – موهای کثیف و آلوده همواره منبع بزرگی از عفونت ها و ریزش ها را شامل میشوند پس بهتر است در شرایط عادی و وجود عوامل آلوده کننده طبیعی، هفته ای 2 مرتبه موهای خود را با پاک کننده ها ( شامپو ، محلول ضد عفونی و … ) شستشو دهیم. همچنین استفاده از لوازم آرایشگری بهداشتی به جلوگیری از این عفونت ها کمک خواهد کرد.
2 – شامپو بهترین پاک کننده، ضدعفونی کننده و نرم کننده موی سر انسان است اما در استفاده از آنها باید طریقه مصرف هر شامپو را مورد مطالعه قرار داد و بهترین شامپو را انتخاب کرد. استفاده از برند معتبر و بهداشتی به همراه انتخاب نوع مناسب شامپو که با موهای شخصی سازگاری کاملی داشته باشد از مهمترین نکات است. شامپوهای ارائه شده در بازار خارج از برند و ملیت کشور سازنده آن، دارای انواع مختلفی برای مدل موهای متعدد است. این شامپوها مخصوص موهای خشک ، موهای چرب ، موهای حالت پذیرنده ، موهای غیر حالت پذیرنده ، موهای صاف ، موهای فر ، موهای کلفت ، موهای نازک ، موهای آسیب دیده ، موهای مختلط و … ساخته و عرضه می‌شوند. انتخاب هر یکی از این ترکیبات شامپو بستگی به نوع موهای ما دارد و باید مثلا برای موهای چرب از شامپو مخصوص موهای چرب استفاده کرد تا در آینده دچار ریزش مو و بیماریهای مو نشویم.
3 – در انتخاب نرم کننده ها هم باید نهایت دقت را داشته باشیم چرا که نرم کننده ها دارای ترکیباتی قویتر از شامپوها هستند و حتما باید برای موهای بلندتر استفاده شوند تا کمترین آسیب را به مو وارد کنند. مایع نرم کننده مو حتما باید به ریشه مو برسد و باعث تقویت آن شود چرا که ریشه مو از ساقه مو ضعیف تر بوده و نیازمند مواد مغذی بیشتری نسبت به ساقه است و همچنین نور آفتاب و رطوبت کمتری از محیط نسبت به ساقه مو دریافت میکند و این امر موجب آسیب پذیری بیشتر آن است.

شامپو تقویت کننده مو
شامپو برای جلوگیری از ریزش مو

موی سر نیز جزئی از اعضا بدن شماست !

موها مانند سایر اعضا بدن نیازمند غذا و مواد مغذی برای بقای خود هستند و سلامت موها رابطه مستقیمی با سلامت انسان دارد. اگر شما موهای سالمی دارید این یعنی تغذیه شما شامل تمامی مواد مغذی مورد نیاز مو است و نیازمند مواد مقوی تر نیستید ولی اگر موهای شما نازک شده یا در حال ریزش است، در درجه اول تغذیه خود را بازنگری کنید تا مطمئن شوید تمامی مواد معدنی و مغذی را دریافت می‌کنید. یکی از این مواد معدنی مهم آهن است که در حبوباتی مثل عدس بطور طبیعی به میزان فراوان یافت می‌شود و اگر مایل به استفاده از تقویت کننده ها هستید قرص های آهن بهترین تامین کنندگان آهن بدن و مو هستند و به میزان استانداردی از آهن را ماهانه باید دریافت کنید.

ویتامین c جلوگیری از ریزش مو میکند
شامپو طبیعی ضد ریزش مو

کارهایی که به موهای شما ضرر میرساند

1 –استفاده مداوم از حالت دهنده های شیمیایی مانند چسب مو، روغن‌های شیمیایی مو، اتو مو و … باعث فشار بیش از حد به ساقه و ریشه مو شده و استحکام مو را کاهش می‌دهند.
2 – خشک کردن مو با فشار شدید هوای گرم تولید شده از دستگاه‌هایی مثل سشوار باعث خشک شدن بیش از حد ریشه مو شده و شکنندگی آن را افزایش میدهند.
3 – شانه زدن محکم مو یا استفاده از شانه های بسیار ریز که باعث فشار شدید به موها شده و ریشه مو را تحت کشش و فشار قرار می‌دهند و باعث کاهش استقامت مو میشوند.
4 – جلوگیری از قراردادن مو در معرض آفتاب شدید، آلودگی محیطی بالا، چربی های معلق تولید شده توسط گاز بنزین در هوا، آلودگی های شیمیایی و … که همگی آسیب رسان های شدیدی به موی انسان هستند و قرار گرفتن در معرض هرکدام از آنها از سلامت موهای شما به تدریج میکاهد.

باد داغ سشوار موها را خراب میکند

برای مشکلات بزرگتر به پزشک مراجعه کنید

تمامی راهکارهای مطرح شده در بالا برای پیشگیری از ریزش مو یا جلوگیری از ریزش مو در اوایل دوره عارضه ایجاد شده است و در موارد حادتر مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو اولین و مهمترین گام برای درمان بیماری ریزش مو خواهد بود و درمان های خودسرانه و خانگی را باید کنار بگذارید چرا که نه تنها باعث کاهش ریزش مو نخواهید شد بلکه شاید دامنه این آسیب را گسترده تر کنید. در نظر داشته باشید در انتخاب پزشک معالج نهایت وسواس را به خرج دهید چون ممکن است با مراجعه به پزشک غیر متخصص هر چه بر روی سر دارید به یکباره از دست بدهید!

مقالات پوست مو و زیبایی

۱ Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + نه =