علت چربی مو

آیا احساس می کنید موی چربی دارید و این چرب شدن زود هنگام شما را کلافه کرده است؟ به دنبال راه کار هستید؟ یا موهای چربتان دچار ریزش شده ؟ با ما همراه باشد تا همه چیز را راجع به مو چرب، درمان مو چرب و همچنین راه کاری برای ریزش مو چرب به شما ارائه بدهیم. آموزشگاه آرایشگری مردانه در تهران هیر آکادمی این مقاله را برای شما آماده کرده است تا بدانید که اصلا چرا موهایتان چرب می شود  تا یکبار برای همیشه این مشکل راه حل کنید.

مو چرب چیست؟

مو چرب

مو چرب چیست؟

لازم است بدانید که علت چربی مو غدد چربی است که داخل فولکول مو قرار دارد و بیش تر از حد معمول فعایت می کنند. فولیکول مو جایی است که موهای سر در قسمت ریشه داخل پوست سر قرار دارد. موهای چرب معمولا پس از شست و شو، سپری شدن زمان کم هم دسته دسته به هم چسبیده و ظاهری براق و چرب دارند. البته در موهای معمولی و نرمال هم غدد فولیکولی چربی ترشح می کنند که سبب زیبایی و درخشانی مو می شود اما در موهای چرب بیشتر تولید می شود و ظاهری کدر و کثیف به مو می دهند.

ریزش مو چرب

چربی مو یکی از علت های اصلی ریزش مو در مردان و زنان است. طبق گزارش ها مشخص شده است که چربی مو سبب می شود اکسیژن کافی به ریشه مو نرسد و موها دچار ریزش شوند پس برای درمان ریزش مو چرب اولا باید چربی موی سرتان را منترل و درمان کنید.

علت ریزش مو چرب

ریزش مو چرب

علت چرب شدن مو

طبق تحقیقات پزشکان مشخص شده اسنت که علت چرب بودن مو پرکار بودن غدد چربی است که متصل به فولیکول های موی داخل پوست هستند. البته در بعضی از موارد، چربی بیش از حد موها ناشی از بیماری های غدد درون ریز مثل تخمدان پلی کیستیک و یا پرکاری غده فوق کلیه است که موجب افزایش تولید هورمون های مردانه می شود. برای تشخیص علت چربی پوست سر باید که به پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایشاتی دهید تا علت آن روشن شود. اما علت های شایع چربی سر می تواند این موارد باشد

پوست سر چرب

افرادی که دارای پوست های چرب طبیعی هستند، نیز مستعد ابتلا به این تهدید اند. اعتقاد بر این است که اگر یک پوست به طور طبیعی چرب باشد، به دلیل این است که سیستم طبیعی بدن تولید چربی بیش از حد را ایجاد می کند، آسیب پذیر است.

جنس مو

موهای فر و مجعد و ضخیم ریشه چرب تری نسبت به سایر موهای دیگر دارد. همچنین موهای تیره تر معمولا ریشه چرب تری نسبت به مو روشن دارد. افرادی که موی فر از حرکت سبوم جلوگیری می کند و موجب چرب شدن ریشه مو می شود. افرادی که دارای موهای ضخیم تر هستند، فولیکول های زیادی دارند و فولیکول بیشتر، غدد سباسه بیشتر و در نتیجه تولید چربی بیشتر می شود.

شانه زدن مو

جنس شانه ای که استفاده می کنید و تعداد دفعات شانه کردن مو در ترشح غدد چربی تاثیر مستقیمی دارد زیرا که شانه زدن سبب تحریک شدن غدد چربی می شود و هربار که موی سرتان را شانه می کنید و شانه به کف سرتان برخورد می کند این اتفاق می افتد. همچنین شانه های پلاستیکی این تحریک پذیری را افزایش می دهند پس بهتر آن است که از شانه های چوبی و 2 بار در روز موی خود را شانه بزنید.

علت چرب شدن مو

دست زدن به کف سر

دست زدن به کف سر

زمانی که موی خود را مکررا لمس می کنید سبب ترشح و تحریک غدد چربی می شوید و در نهایت موهایتان به سرعت چرب می شود.

استرس و اضطراب

نگرانی و اضطراب، تاثیر به سزایی بر روی پوست بدن دارد و موجب بیماری های پوستی می شود،  استرس معمولا بر عملکرد هورمون ها تاثیر می گذارد و پوست سر شما را چرب تر می کند. ممکن است باعث افزایش سطح برخی از هورمون ها شود و در نتیجه میزان ترشح غدد چربی نیز بیشتر می شود.

نرم کننده بیش از حد

چنانچه که پس از شست وشوی موی خود از نرم کننده به مقدار زیاد استفاده کنید و پس از مصرف به خوبی موهای خود را آب نکشید مشخصا مقدار باقی مانده نرم کننده روی مو شما و تاثیر استفاده از آن که موی شما را لخت می کند سبب می شود بیشتر به پوست کف سرتا برخورد کند و چربی نرم کننده مانده روی سر شما موهایتان را چرب نشان خواهد داد.

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادلی هورمون ها می تواند موجب تولید بیش از حد چربی شود. این هورمون آندروژن نام دارد. و تولید سبوم را کنترل می کند، بنابراین هر گونه عدم تعادل در سطح این هورمون می تواند منجر به تولید بیش از حد چربی پوست شود، به خصوص در پوست سر شما نقش بیشتری خواهد داشت. عدم توازن هورمونی در سن بلوغ یا در نوجوانان شایع تر است، به خصوص در پسران که به این هورمون نیاز بیشتری دارند. اگر چه چربی پوست سر منجر به بروز علائم بیشتر در مردان نسبت به زنان می شود، در دوران حاملگی و یائسگی نیز می تواند اثر منفی داشته باشد و همچنین با مشکلات تیروئید مرتبط باشد. شما می توانید با دادن یک آزمایش از آنها مطمئن شوید.

تغییرات آب و هوایی

تا به حال متوجه شده اید که در مناطق مرطوب مانند شمال کشور موهایتان به سرعت چرب می شود؟ پزشکان بر این باور هستند که  رطوبت، موجب تولید چربی بیشتر پوست سر می شود.آب و هوای تابستان همچنین می تواند مشکل دیگری را نیز به همراه داشته باشد، افزایش دما در طول تابستان منجر به افزایش عرق می شود که با ترکیب روغن پوست سر، منجر به موهای بسیار چرب می شود.

رژیم غذایی

این موضوع را باید بدانید که هر چیزی که می خورید کیفیت و سلامت بدن شما را تعیین می کند پس می تواند در ترشح غدد چربی پوست سر نیز تاثیر مستقیم بگذارد. هر اندازه که بیشتر غذاهای چرب مصرف کنید تاثیر بیشتری روی چربی موی شما خواهد گذاشت.

تشخیص موی چرب

برای اینکه تشخیص بدهید که اصلا موی شما جزو دسته مو چرب است باید که آزمایشی انجام دهید تا مشخص شود که موی شما چرب است یا خیر. ابتدا موهیتان را با شامپو بشوئید موهای خود را در یک حوله بپیچید و با فشار آهسته دست روی حوله موها را خشک کنید. موها و کف سر را به هیچ وجه ماساژ ندهید. پس از چهل و هشت ساعت قسمتی از موهای فرق سر را کنار زده و با نوک انگشت بر روی پوست سر بکشید . بعد انگشت را دقیقاً بررسی کنید.
چنانچه که نوک انگشت شما براق و چرب شد، موهای شما جزو دسته موهای چرب است و باید که از محصولات آرایشی بهداشتی مخصوص موی چرب استفاده کنید. البته شما می توانید این آزمایش را با کاغذ خشک کن جوهر انجام دهید به این صورت که پس از شستن مو و خشک کردن مو با حوله و گذشتن مدت 48 ساعت کاغذ خشک کن را به اندازه حداقل 2 سانتی متر ببرید و به آرامی روی فرق سر قرار بدهید و با انگشت کمی به فرق سرتان فشار دهید چنانچه که کاغذ لکه های چربی مشاهده نمودید موی شما چرب می باشد.

درمان مو چرب چیست؟

درمان مو چرب

درمان مو چرب

برای درمان مو چرب ابتدا و در قدم اول باید که مشخص شود که علت چربی مو شما چیست. برای پیدا شدن آن می توانید که از آزمایش های پزشکی استفاده کنید و موارد گفته شده را طی یک هفته بررسی کنید تا علت چرب شدن مو شما مشخص گردد. سپس باید که برای درمان اولا علت چربی مو را از بین ببرید. در مرحله بعدی باید که از شامپوها و مواد بهداشتی آرایشی مختص موی چرب استفاده کنید.
هر یک روز در میان موهایتان را با شامپو بشویید. شاید فکر کنید که این مقدار شست و شو کم است، اما در حقیقت با شست و شوی روزانه، چربی موهایتان را تشدید می‌کنید! شامپو، رطوبت و چربی پوست سر شما را از بین می‌برد، پس زیاده روی در استفاده از آن، باعث می‌شود تا فولیکول‌ها برای مرطوب نگاه داشتن پوست سر به تولید چربی بیشتری تلاش کنند. با شست و شوی سرتان در هر یک روز در میان، می‌توانید تولید چربی را تثبیت کرده و از چرب شدن موهایتان جلوگیری کنید.
نرم کننده را تنها به انتهای مو خود بزنید. دقت داشت باشید که نرم کننده به پوست سرتان نخورد و با دقت بیشتری موهایتان را پس از استفاده از نرم کننده آب کشی کنید.
دقت داشته باشید که ممکن است چربی از شانه تان به سرتان منتقل شود پس مرتبا شانه سرتان رابشوئید.
از مواد حاوی سیلیکون استفاده نکنید. شامپوها، کرم‌ها، صاف کننده‌های مو حاوی سیلیکون موجب براق شدن و چرب به نظر رسیدن مو می‌شوند همچنین با جلوگیری از ورود رطوبت به شفت مو، موجب ترشح چربی و چرب شدن موها می‌شوند.
برای از بین بردن چربی مو، موهای خود را با آب سرد بشویند، آب سرد لایه شاخی مو و منافذ پوست سر را بسته و درنتیجه موجب کاهش چربی مو می ‌شود. پس از گذراندن این مراحل چربی موی شما قطعا درمان خواهد شد.

مقالات آموزش آرایشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =