درباره مو مردان

چنانچه داشتن موهای زیبا و پر جزو دغدغه های هر روز شما است پیشنهاد می کنیم که خواندن این مقاله را از دست ندهید زیرا که همه چیزی که درباره مو نمی دانید را توضیح خواهیم داد تا با ساختمان مو و نحوه مراقبت از مو آشنا شوید.

درباره مو

در پوست سر هر فرد معمولی ۱۰۰ هزار تار مو، در افراد با موهای قرمز ۹۰ هزار، در افراد با موهای مشکی ۱۱۰ هزار و افراد با موهای بلوند ۱۵۰ هزار تار مو موجود میباشد.در سـر بچـه در هــر سانتی متر مربع سر ۱۱۰۰ پیاز مو وجود دارد کـه ایـن تعـداد در سـن ۲۵ ســالگی به ۶۰۰ و در سن ۳۰ الـی ۵۰ سـالـگـی بـه ۲۵۰ الـی ۳۰۰ تـار مـو کـاهــــش مـی یابد. جالب است بدانید که از هر پیاز مو تقریبا 25 تار مو پس از ریزش تـار مو قبلی در طول حیات فرد رویش می کند که معمولا هر کدام از آنها سالها باقی می ماند. مو از پروتئـیـنـی بـه نـام کـــراتین تشکیل یافته است خود کـراتـیـن عـمدتـا از اسـیـد آمــینه سیستئین (CYSTEINE) تشکیل یافته است.

ساختمان مو

مو ها رشته های طویلی هستند که تقریبا در هر جایی از بدن جز کف دست، پا و لب می رویند. موها دارای دو قسمت می باشند قسمت ساقه مو که بیرون از پوست است و قسمت دوم که ریشه مو نام دارد و داخل پوست هستند. ریشه مو قسمت زنده مو است که دارای سلول می باشد اما ساقه مو غیر زنده است. مسیری که در آن مو رشد می کند لوله مانند است و فولیکول نام دارد. هر فولیکول در طول عمر خود حدود 20 بار توانایی مو سازی دارد. با افزایش سن تعداد فولیکول مو کاهش پیدا می کند. در قسمت انتهایی فولیکول مو پیاز مو قرار دارد. حجم پیاز مو قطر یا ضخامت تارمو را مشخص می‌کند. موهای بلوند و روشن معمولا نازک‌تر از موی قهوه‌ای و مشکی است.

توضیح ساختمان مو

ساختمان مو

مراقبت از مو

حال که درباره مو و ساختمان آن آشنا شدید لازم است که مراقبت های لازم برای عدم ریزش مو آشنا شوید و عوامل ریزش های آن را بدانید تا بتوانید از این روش ها برای مراقبت از مو خودتان استفاده کنید. در ابتدا عوامل ریزش مو را برخواهیم شمرد سپس فاکتورهای مراقبت از مو را ذکر می کنیم.

عوامل ریزش مو

عوامل بسیار زیادی وجو دارد که در صورت نادیده گرفته شدن آنها سبب ریزش مو می شود. پس سعی کنید این عوامل را شناخته و از سبک زندگی خود حذف کنید.

کشیدن زیاد مو توسط: کش مو، برس کردن، ..

استفاده از دستگاه های حرارتی مانند سشوار، اتو مو، دستگاه فر،..

کمبود ویتامین A-B، روی و آهن سبب ریزش مو می شود

کم کاری یا نارسایی غده تیروئید

رژیم های غذایی غلط

نبودن گردش خون در پوست سر

استرس، اضطراب و فشار عصبی یا نگرانی

قارچ یا عفونت سر

عدم رسیدن ویتامین D

استفاده زیاد از کلاه یا پوشش های حجاب

تغییرات هورمونی

عوامل ریزش مو

ریزش مو

تمام این عوامل می تواند به تنهایی هر کدام از آنها سبب ریزش موی شما شوند. چنانچه که ریزش مو شدید دارید و از علت آن آگاهی ندارید باید که به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرده تا با بررسی و گرفتن آزمایش ها علت ریزش مو مشخص شود. اولین راه درمان ریزش مو شناخت علت ریزش مو و رفع آن می باشد. در ادامه مراقبت های لازم برای مو که در طول روز باید انجام دهید را توضیح خواهیم داد.

نکات مراقبتی درباره مو

باید بدانید که استفاده از برس مو، جنس برس و نوع شانه زدن بسیار مهم می باشد. طی تحقیقات انجام شده توسط آموزشگاه آرایشگری مردانه در تهران هیر آکادمی مشخص شده بهترین جنسی که برای شانه سر می توان انتخاب کرد چوبی است. زیرا که در افزایش گردش خون در کف سر تاثیر بسیار خوبی داشته موهارا نمی کشد و موجب پیدایش موخره نخواهد شد.

همچنین باید بدانید که در بحث مراقبت درباره مو شست و شوی مو و نحوه خشک کردن مو نیز بسیار مهم است. نوع ایده آل شست و شو استفاده از شامپو مناسب پوست سر و با آب ولرم است. همچنین برای خشک کردن مو نباید از باد گرم سشوار استفاده کنید و یا باحوله موهای خود را تحت فشار قرار دهید تا خشک شود. بلکه باید اجازه دهید موها به صورت طبیعی یا حداقل با حوله پنبه ای به آرومی خشک کرد. همچنین برای داشتن موهایی بیشتر و پرتر نباید هر روز موها را شست بلکه این کار را باید یک روز در میان انجام داد زیرا که سبوم کف سر از بین رفته و پوست سر خشک شده و در نهایت موها از ریشه کنده شده، می ریزد.

داشتن رژیم غذایی مناسب به داشتن موهای سالم بسیار به شما کمک خواهد نمود سعی کنید که غذاهای چرب و شیرین را از رژیم غذایی خود حذف کنید. استفاده از سبزیجات و میوه جات را در برنامه غذایی خود قرار ددهید تا انواع ویتامین ها به بدن شما برسد. سیگار نکشید و از نوشیدنیهای حاوی کافئین استفاده نکنید.

رعایت تمامی نکات به شما کمک خواهد کرد که ریزش مو خود را کنترل کرده و درمان کنید.

مقالات پوست مو و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =