بی رنگ کردن مو مردانه

بی رنگ کردن مو یکی از مباحث بسیار مهمی است که در آموزشگاه آریشگری مردانه در تهران و دیگر شهر ها تدریس می شود. همچنین بخش بی رنگ کردن مو جزو مدرک فنی حرفه ای آرایشگاه درجه یک وجود دارد و متقاضیان باید آموزش تئوری و عملی این دوره را دیده و امتحان دهند. در ادامه همه چیز درباره بی رنگ کردن مو را خواهید خواند.

بی رنگ کردن مو یا دکلره

بی رنگ کردن مو، به تلاش هایی گفته می شود که در نتیجه آن مو پیگمنت های خود را از دست داده و روشن می شود. در واقع زمانی که بخواهید رنگ مویی را 3 درجه روشن تر از رنگ اصلی آن کنید لازم است که از مواد بی رنگ کردن مو یا دکلره استفاده کنید. به عمل از بین بردن رنگ طبیعی مو بی رنگ کردن مو می گویند. دکلره کردن یا بی رنگ کردن مو معمولا با استفاده از اکسید کردن ملانین  یا رنگ دانه های مو انجام می پذیرد. با استفاده از دو ترکیب ماده بی رنگ کردن مو به وجود می آید. یکی از این دو ماده حاوی مواد قلیایی و دیگری حاوی هیدروژن پر اکساید است. البته شایان ذکر است که دکلره های قوی تری نیز وجود دارد که حاوی ماده تقویت کننده آمونیم و پرسولفات می باشند و برخی انواع دیگر بی رنگ کننده مو حاوی پیرو سولیفیت سودا است که به محلول قلیایی اضافه می گردد. گرمای حاوی از ترکیب این مواد سبب بی رنگ کردن مو ها می شود.

دکلره کردن مو مردان

دکلره کردن مو

پیگمنت یا رنگدانه مو

پیگمنت یا رنگدانه مو بخش مشخص کننده رنگ مو در ساختمان مو است که شامل سه گروه رنگی آبی، قرمز و زرد می باشد. در پیگمنتیشن موی همه انسان‌ها از هر ۳ رنگ وجود دارد. چنانچه پیگمنت آبی بر ۲ رنگ دیگر غالب باشد، رنگ موی فرد مشکی (بلوبلک)، اگر پیگمنت قرمز بر ۲ رنگ دیگر غالب باشد، رنگ موی فرد قهوه‌ای تیره و اگر پیگمنت زرد بر ۲ رنگ دیگر غالب باشد، رنگ موی فرد بلوند است. دکلره یا بی رنگ کردن مو به زبان ساده به عمل برداشتن رنگ مو گفته می‌شود که نتیجه‌ی آن تغییر رنگ پیگمنت‌های مو یا رنگدانه‌های مو از ساختمان مو بوده و رنگ مو را از تیره به روشن تبدیل می‌کند.

بی رنگ کردن مو بدن دکلره

رنگ موها طیف بسیار متفاوتی دارند. با تغییر مد خواسته مشتریان نیز متفاوت شده است و این روزها در سالن های آرایشی مردانه به اندازه آرایشگاه های زنانه روشن کردن مو صورت می گیرد. در آموزشگاه آرایشگری مردانه به هنر آموزان، بی رنگ کردن مو بدون دکلره را نیز آموزش می دهند. نسبت به سلیقه مشتری توناژ رنگ های متفاوتی را روی موی رنگ نشده می توان درآورد. برای رسیدن به بهترین رنگ مو مردانه در توناژهای روشن تر می توانید روی مویی که تا به حال رنگ نشده است از رنگهای پایه 7 دودی با اکسیدان ۹ درصد استفاده کنید اینچنین در تکرار بعدی رنگی روشنتر و زیباتر حاصل خواهد شد. باید بدانید که هیچگاه موهایتان را به یکباره با پایه های بالای رنگ مو روشن نکنید زیرا علاوه بر آسیب بر ساقه موها دچار رنگهای ناخواسته نارنجی و قرمزی بر روی ساقه موها خواهید شد. حتما اگر نمیخواهید موها را دکلره کنید, قدم به قدم پیش بروید.

مراحل بی رنگ کردن مو مردان

مراحل بی رنگ کردن مو

ابزار و مواد بی رنگ کردن مو

چنانچه که قرار باشد در آرایشگاه مردانه مشغول به کار شوید لازم است که انواع اکسیدان با درجه های مختلف، انواع پودر های دکلره، رنگ مو، شامپو تثبیت کننده رنگ مو و دکلره، پیش بند، روپوش مخصوص رنگ، شانه ی دم باریک، شانه ی دندانه درشت و پنبه، کاسه ی رنگف برس رنگ، اپلیکاتور، کرم محافظ پوست، ماسک و دستکش را داشته باشید.

مراحل بی رنگ کردن مو

قبل از بی رنگ کردن مو برای جلوگیری از آسیب به پوست صورت باید که پوست اطراف صورت را با مرطوب کننده یا لوسیون چرب کنید. چنانچه که پوست سر مشتری تمییز و شامپو خورده باشد لازم است که کف سر مشتری را نیز چرب یا مرطوب کرد زیرا که ممکن است پوست سرش سوخته و دچار تاول و حساسیت شود. پس رعایت این نکته و چک کردن کف سر بسیار مهم است.
یک پیمانه از پودر دکلره را با ۱۲۰ میل اکسیدان را مخلوط کنید. البته این نسبت ثابت نیست و به میزان موی مشتری بستگی خواهد داشت. فرق مو سر را از وسط باز کنید، هر نصفه مو را از افقی به دو دسته تقسیم کنید. در کل چهار دسته باید برروی سر مشتری داشته باشید هر دسته را با استفاده از کلیبس بزرگ جدا نگه دارید تا انجام رنگ کردن راحت تر شود. بی رنگ کردن مو را باید از پشت سر شروع کنید و یک دسته از مو را جدا کرده و با فاصله یک سانتی متر از کف سر مواد را به مو به طور یکدست می زنید.  این عمل را از پشت سر شروع کرده و مرحله مرحله تا جلوی سر ادامه می دهید.
بعد از اینکه قسمت ریشه به پایه دکلره ساقه رسید همه جای سر را با آب ولرم آب کشی کنید و بعد شامپو و نرم کننده زده و خوب بشورید. دقت کنید در مرحله شامپو زدن نباید به هیچ عنوان مواد دکلره روی مو بماند، باید کاملا تمیز شود. با استفاده از حوله آب مو را بگیرید، حوله را از روی سر برداشته ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به مو‌ها استراحت دهید.

رنگ کردن مو پس از بی رنگ کردن مو

برای رنگ کردن مو در این قسمت، ابتدا پایه رنگ مناسب را انتخاب کنید و با اکسیدان ترکیب کنید. ترکیب را به موها به طریقه گفته شده بزنید و 15 دقیقه صبر کنید سپس موها را با دقت شسته تا از رنگ مو عاری گردد. پس از این مرحله می توانید موها را رنگساژ کنید. یا بی رنگ کردن مو را تا همین مرحله پیش ببرید.

رنگ کردن مو پس از بی رنگ کردن مو

رنگ کردن مو

رنگساژ مو

رنگساژ تشکیل شده از مخلوط چند رنگ مختلف، واریاسیون، اکسیدان %۶ و آب است. تفاوت رنگساژ با رنگ مو در تعداد رنگ‌ها و آب موجود در رنگساژ متشکل آن است. باید بدانید که هیچ زمان در رنگ مو آب نباید بریزید اما رنگساژ کردن مجاز به استفاده از آب در ترکیب آن می باشد. برای ساخت رنگساژ مو از ۱ یا ۲ رنگ در ترکیب آن استفاده می‌کنیم. نحوه رنگساژ مو با رنگ مو متفاوت است. برای درست کردن رنگساژ پایه دکلره رنگ انتخاب شده، ارتباط مستقیم با پایه دکلره مو‌ها بعد از دکلره کردن مو دارد. بعد از انتخاب رنگ مورد نظر، رنگساژ را تهیه کرده و بر روی مو‌ها بگذارید. سپس مو‌ها رو با یک ورقه نایلنی بپوشانید. دقت داشته باشید که مرحله رنگساژ زمان مشخصی ندارد و زمانی که مو خوش رنگ شد باید آن را بشورید و بعد از آن فقط از نرم کننده استفاده کنید.

مقالات آموزش آرایشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =